button

Google Lens - zastosowanie sztucznej inteligencji w aparacie.

Android może poszczycić się ponad dwoma milionami użytkowników, którzy przy pomocy Google Maps, do tej pory wyznaczyli dziennie aż miliard tras. W przypadku serwisu Youtube internauci dziennie odtwarzają ponad miliard godzin plików wideo. Wszystko to jest wynikiem automatyzacji urządzeń mobilnych.


Sztuczna inteligencja została wykorzystana do udoskonalenia wyszukiwarki internetowej Google, która obecnie potrafi „zrozumieć” obrazy, zdjęcia, a także video i mowę. Dzięki ciągłym postępom w dziedzinie sztucznej inteligencji, to co było wcześniej nieosiągalne, dziś jest dla nas powszechne. Warto tu wspomnieć o funkcjonowaniu Google Grafika, która bez problemu rozpoznaje umieszczone na zdjęciach obiekty. Algorytmy Google bez problemu radzą sobie z rozpoznawaniem znajdujących się elementów na fotografiach. Narzędziem, które pomaga korzystać z nowych zdobyczy jest Google Lens.

 

Google Lens to zestaw możliwości, którego zadaniem jest przetwarzanie informacji wizualnych, dzięki czemu możemy zrozumieć to, na co patrzymy i w oparciu o te informacje podjąć odpowiednie działanie. Google Lens nie tylko bez problemu rozpoznaje obiekty znajdujące się na ekranie, ale również potrafi wskazać np. cel wykonywania zdjęć. Funkcja ta na sam początek zostanie wprowadzona do Asystenta i grafik Google, w kolejnych etapach będzie ona dostępna na różnych urządzeniach. Dużym udogodnieniem jest to, że nie trzeba uczyć się nowych umiejętności, bowiem funkcja ta jest bardzo intuicyjna.

źródło: https://polska.googleblog.com/2017/05/sztuczna-inteligencja-dostepna-i.html

 

Za przykład praktycznego wykorzystania Google Lens można przyjąć skierowanie obiektywu na, znajdujący się w niedalekiej odległości, kwiatek. Intuicyjny Google Lens nie tylko wskaże najważniejsze informacje na temat konkretnego gatunku, poinformuje o kwiaciarni znajdującej się w okolicy, ale także podpowie, w jakiej sytuacji kontakt z kwiatkiem może spowodować pojawienie się objawów alergii. Kolejnym dobrym przykładem może być skierowanie aparatu na logo restauracji, by na ekranie telefonu pojawiły się opinie czy też rodzaj kuchni sprawdzanego obiektu. Dzięki Google Lens aparat smartfonu bez problemu zarejestruje nie tylko to co widzisz, ale dodatkowo zrozumie czego w danym momencie poszukujesz. Przykładowo jeżeli skierujesz telefon na etykietę na ruterze, na którym wypisane są nazwy sieci bezprzewodowych i hasła do nich, Google Lens „zrozumie”, że to sieci Wi-Fi i od razu je zapamięta w Androidzie.

 

źródło: http://wyborcza.pl/7,156282,21826907,google-lens-czyli-jeszcze-madrzejsze-smartfony.html

 

Podsumowując, korzystając z Google Lens istnieje możliwość uzyskania wielu cennych informacji. Warto wskazać, ze zaawansowana komputeryzacja i jej ciągłe postępy pozwalają nie tylko zdobyć wartościowe informacje, ale również znajdują zastosowanie w codziennym poruszaniu się po mieście czy pozyskiwaniu nowych informacji.

 

Źródło:  https://polska.googleblog.com/2017/05/sztuczna-inteligencja-dostepna-i.html