button

Protokół http i https – czym się różnią ?

Wpisując adres strony internetowej w oknie przeglądarki nietrudno zauważyć znajdujące się przed nim litery http lub https. Oznaczają one protokół komunikacji klienta z serwerem. Protokół ten pojawia się domyślnie nawet w sytuacji, kiedy nie zostanie on wpisany przez użytkownika z uwagi na to, że jego zastosowanie posiada istotne znaczenie.


Prowadząc stronę internetową kluczowe jest zapewnienie użytkownikom bezpieczeństwa oraz szyfrowania.

 

Protokół http umożliwia wysyłanie danych pomiędzy klientem i odpowiadającym serwerem. Klient wysyła konkretne zapytanie – serwer wysyła odpowiednie do tego dane. Jest protokołem, którego celem jest przedstawienie informacji użytkownikowi. Poprzez zastosowanie http przesyła się żądania udostępniania dokumentów z sieci. Należy jednak pamiętać, że protokół http jest protokołem, który nie przechowuje danych.

Posiada to swoje plusy oraz minusy.  Za korzyść jego zastosowania można uznać zmniejszenie obciążenia serwera danymi, co jest jednoznaczne z większą, możliwą do osiągnięcia prędkością. Aczkolwiek, patrząc z drugiej strony, kilkukrotne korzystanie ze strony internetowej może wiązać się z wystąpienie problemów. Skutkuje to tym, że praktycznie do każdego serwisu z protokołem http użyty jest mechanizm ciasteczek pozwalający na zapamiętanie danych sesji na stronie odwiedzanego serwera.

 

Często w sytuacji rejestracji czy logowania na stronie znajduje się w literę „s”.  Niejednokrotnie budzi to zdziwienie wśród użytkowników, którzy nie znają zastosowania tego celowego zabiegu. Odpowiedź jest wyjątkowo prosta. Jest to wersja protokołu http, która umożliwia szyfrowanie połączenia z wykorzystaniem protokołu SSL. 

W odróżnieniu od http, protokół https jest w szczególności umieszczany przy adresach stron, gdzie niezbędne  jest zwiększone zaufanie do serwera. Został on stworzony w celu zapewnienia bezpiecznych transakcji internetowych. Https znajduje się przed adresem portali związanych w głównej mierze z bankowością internetową – banków, kantorów, portali z pożyczkami, jak również sklepów internetowych.

Coraz częściej na protokół ten decydują się portale, które gromadzą dane użytkowników, a więc różnego rodzaju  – portale społecznościowe czy portale z możliwością rejestracji użytkownika.

 

Jakie zastosowanie posiada to dla typowego użytkownika internetu?

Poprzez zastosowanie protokołu https przesyłane dane są szyfrowane, co powoduje, że są one trudniejsze do przechwycenia i modyfikacji, jak w przypadku http. I to jest właśnie kluczowa różnica pomiędzy tymi dwoma protokołami. Protokół szyfruje całą komunikację wraz z adresami URL czy  historią przeglądania. Posiadając serwis należy zastanowić się który protokół będzie korzystniejszy i czy polecane jest zastosowanie https. Jeśli w zakresie działąlności znajduje się wyłącznie prowadzeniem bloga, gdzie styczność z danymi opiera się jedynie na wpisaniu adresów do listy mailingowej, zastosowanie https nie będzie konieczności, aczkolwiek jest ono polecane. Jednakże, jeśli prowadzenie serwisu opieraja się o dane użytkowników i ich płatności, konieczne byłoby rozważenie, a w ostateczności zastosowanie protokołu https.